Doktorandská roční pracovní stáž na Louisiana State Unviersity (LSU)

Co vás vedlo ke studiu v zahraničí?

Již během magisterského studia oboru Design nábytku na Lesnické a dřevařské fakultě jsem měla možnost vycestovat na Erasmus+ a to hned třikrát, vzhledem k tomu, že na každém stupni studia je možné vycestovat na 12 měsíců, které je možno rozdělit na různé studijní i pracovní pobyty.
Můj první studijní pobyt byl v Coimbře v Portugalsku, následovala pracovní stáž přes léto v Portu, a nakonec studijní pobyt ve Finsku. Díky těmto zkušenostem jsem věděla, jak velký přínos to má pro moji budoucí kariéru designéra, a proto jsem se rozhodla pro další zahraniční pobyt i na doktorském stupni studia. Rozhodla jsem se pro Louisiana State University v Baton Rouge v rámci bilaterálních dohod, jelikož má naše univerzita velmi dobrou spolupráci s Agronomickou fakultou a naším cílem bylo ještě více prohloubit spolupráci mezi Ústavem nábytku, designu a bydlení Lesnické a dřevařské fakulty a College of Art and Design právě na LSU.

Jaké bylo studovat v USA?

Jednalo se o roční stáž na univerzitě v oboru Interior Design, kdy náplní mé práce byla výuka dvou předmětů – Vizualizace a tvorba 3D modelů v programu 3Ds Max a následně spolu výuka předmětu Interior Component Design s Paulem Callahanem, který navštívil i naši univerzitu a účastnil se výuky na Ústavu nábytku, designu a bydlení. Další náplní mé práce byl
3D tisk studentských projektů a práce na mé disertační práci.

Jak probíhá výuka a zkoušky na LSU?

Obecně výuka v USA mi přijde velmi otevřená ve smyslu vztahu učitel – student. Studenti se nebojí diskutovat, pomáhat si navzájem s ostatními studenty a ptát se na cokoliv co jim není jasné. Výuka designu je zaměřena na praxi a taktéž propojení s firmami. Závěrečné obhajoby semestrálních projektů se často konají za účasti designérů či obchodníků s nábytkem anebo přímo ve firmách, což studentům dává náhled do reálného designérského života.

Čím vás výuka na LSU obohatila?

Práce na americké univerzitě byla pro mě nesmírně velkým přínosem a získala jsem mnoho cenných zkušeností především v oblasti vyučování předmětů v oboru designu, ale také jsem zlepšila svoji úroveň angličtiny. Naučila jsem se pracovat s technologií 3D tisku a měla možnost podílet se na studentských projektech. V neposlední řadě jsem navštívila několik
nábytkářských firem v USA (Denicola’s Furniture&Upholstery, Monochrome, Good Wood NOLA)

Ing. Alena Sobotková v kampuse LSU, budova Architektury

Co by jste studentům doporučili?

Studium v USA a právě na LSU bych studentům určitě doporučila. Je to kompletně jiná kultura, jiný přístup ve výuce a každý student se nesmírně posune ve své další činnosti. Celkově zahraničí pobyty každého neskutečně posunout jak profesně, tak i v jeho životních zkušenostech. Stačí vystoupit ze své komfortní zóny a opravdu vyjet, protože to vážně není
náročné a za veškerou byrokracii a vyřizování to stojí.

Váš nejsilnější zážitek z pobytu v zahraničí?

Těch je spousta. Ale jeden z nejsilnějších momentů bylo rozhodně cestování po národních parcích na Západě (Yosemite, Arches, Grand Canyon, Zion). Ta příroda vás naprosto dostane a připadáte si jak na jiné planetě. A ještě to, když jsem viděla aligátora ve volné přírodě asi půl metru ode mě.

Popište život v Baton Rouge, kulturu a zvyky…

Baton Rouge je hlavním městem státu Louisiana, i když známější je New Orleans. Baton Rouge má však také své kouzlo a dle mého názoru je příjemnější než samotné NOLA, jak říkají místní. Centrem veškerého dění je zde kampus LSU, což je takové menší samostatné město. Kampus je nádherný a všudypřítomné virginské duby dodávají místu neuvěřitelné
kouzlo. Součástí kampusu je také obrovské sportovní centrum, kde se nachází tři patra posilovny, lezecká stěna, venkovní a vnitřní bazén se saunou a také různé lekce jógy či boxu. To vše je možné využít po zaplacení poplatku na jeden semestr.

Vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město, je zde spousta kanceláří a úředníků. Samotné centrum města, tedy Downtown je relativně malé ale také má své kouzlo – typicky americká architektura, kavárny a restaurace, kde můžete vyzkoušet místní tradiční jídla v podobě rýže Jambalaya, husté polévky Gumbo nebo tzv. Crawfish, tedy malé červené raky, které vaří spolu
s bramborami a kukuřicí v jednom velkém hrnci. Charakteristickým je také velmi ostré koření a známá omáčka Tabasco pochází z nedalekého Avery Island. Louisiana jako jeden z mála států USA se pyšní právě těmito dobrotami, které mají své kořeny v Kreolské a Cajunské kultuře s kořeny od francouzských osadníků, kteří obývali kanadskou oblast Akádie a následně byli Brity vyhnáni na jih USA do okolí New Orleans, které patřilo Francii. Také zde neustále můžete slyšet francouzský dialekt.